Home » Cariere » Director economic (Cluj-Napoca)

Director economic (Cluj-Napoca)

Cluj-Napoca

Candidatul ideal

  • Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil.
  • Experienta dе minim 5 ani in gestionarea si realizarea evidentelor contabile.
  • Atestat CECCAR dе expert contabil.
  • Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat.
  • Cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric si financiar-contabil.
  • Aptitudini dе folosire a aplicatiilor software dе contabilitate (Microsoft Navision constituie avantaj).
  • Capacitate dе organizare si conducere a activitatii serviciului.
  • Capacitate dе a prelucra informatiile, dе a le interpreta si dе a le valorifica prin luarea dе decizii sau prin furnizarea dе date prelucrate altor factori decizionali.
  • Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii.
  • Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate.
  • Excelente capacitati comunicationale si relationale.
  • Capacitate dе lucru în echipă şi individual.
  • Atentie la detalii si acuratete in lucru.
  • Gandire logica si sistematica.
  • Abilitati dе organizare si conducere.

Descrierea jobului

  • Asigurа orgаnizarеa si gеstionarea in mod еficient а intеgritаtii intregului pаtrimoniu аl societatii, in conformitate cu dispozitiilе lеgale in vigoare si normеle sau reglеmеntarile interne ale societatatii.
  • Organizeaza, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii.
  • Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare.
  • Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv.
  • Realizeaza periodic analize la nivelul Departamentului Financiar-Contabilitate si propune strategii, metode si instrumente de interventie pentru optimizarea performantei.
  • Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare.
  • Realizeaza analize financiare pe care le solicită managementul.
  • Raspunde de consemnarea corecta si la timp a tuturor operatiilor care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative.
  • Raspunde de stabilirea corecta a documentelor care se intocmesc si de circuitul lor in cadrul societatii.
  • Intocmeste corect si la termenele legale declaratiile fiscale.
  • Intocmeste situatia fluxurilor de numerar si registrul de casa.
  • Indosariaza si arhiveaza documentele cu care lucreaza.
  • Raspunde de efectuarea inventarierii generale a patrimoniului, organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului, urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii.
  • Raspunde de evidenta formularelor cu regim special.
  • Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor.
  • Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;
  • Efectuează operatiuni de plati prin banca, inclusiv utilizand sisteme electronice de plati.
  • Propune si elaboreaza proceduri si instructiuni interne de lucru.
  • Urmareste permanent legislatia din domeniul financiar-contabil si asigura respectarea acesteia.
  • Asigura asistenta si consultanta in problemele profesionale legate de activitatile financiar-contabile.
  • Pregateste suportul pentru auditorii interni si externi.